2. Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumu Gerçekleşti.

2. Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumu Gerçekleşti.

2. Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumu Gerçekleşti.
  • Güncelleme Tarihi: 26 September 2022
İnşaat Mühendisleri Odası tarafından organize edilen 2. Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumu ülkemizin seçkin üniversiteleri, Yapılar için Doğadan İlham Alan Çözümler Çalışma Grubu ve Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Topluluğu desteğiyle 14-17 Eylül 2022 tarihlerinde Girne Acapulco Otel’de gerçekleşti.
Sempozyum İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğiİnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, Sakarya Şube Başkanı Semih Uçar, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Tunç Adanır, Avusturya Federal Uzman İnşaat Mühendisleri Grubu Başkanı Andreas Brandner ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’nın açılış konuşmaları ile başladı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumunun ilkinden farklı olarak uluslararası kurumlar ile işbirliği içerisinde geniş kapsamlı olarak yapılmasının ülkemiz ve mesleğimize sağlayacağı katkısından bahsetti. Başkan Yağcıoğlu “Sempozyumun amacının, mesleğimiz ile alakalı yapılan araştırmaları sektörde uygulamacı olarak çalışan inşaat mühendisleri ile bir araya getirerek hem bilgi paylaşımının yapılması hem de mesleğimizin gelişmesine katkı koymasıdır” şeklinde konuşmasına devam etti. Sempozyuma katkı koyan tüm üniversite, kurum ve kuruluşlara da teşekkür eden Başkan Gürkan Yağcıoğlu 4 gün sürecek olan sempozyumun tüm katılımcılara yararlı olmasını diledi.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum başkanlığı’nı Yrd. Doç Dr. Bertuğ Akıntuğ’un yaptığı İnşaat Mühendisliği ana bilim dallarından yapı mühendisliği, su kaynakları yönetimi, yapım yönetimi, trafik ve ulaştırma mühendisliği ve yapı malzemeleri konularından sunumların yapıldığı 2. Ulusal İnşaat Mühendisliği Sempozyumu ile devam etti. 3. Gün Yapılar için Doğadan İlham Alan Çözümler Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Arya Assadi Langroudi başkanlığında Yapılar için Doğadan İlham Alan Çözümler Konferansı ile devam etti. Etkinliğin son gününde ise Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Topluluğu Teknik Komitesi TC-101 desteğiyle , Doç. Dr. Nabi Kartal Toker başkanlığından Sıvılaşan Zeminlerde Laboratuvar Uygulamaları Uluslararası Çalıştayı başarılı bir şekilde tamamlandı. Çalıştay, Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Topluluğu Teknik Komitesi TC-101 Başkanı Prof. Dr. Matthew R. Coop’un açılış konuşmasının ardından ulusal ve uluslararası araştırmacıların sıvılaşan zeminler ile alakalı yaptığı çalışmaların sunumları katılımcılara sunulmuştur.
Etkinlikler boyunca toplam 13 farklı oturumda 10 farklı ülkeden araştırmacıların 78 adet sunumu ile 250 ye yakın yüz yüze katılımcı hazır bulunmuştur. Hibrit olarak gerçekleşen sempozyuma İnşaat Mühendisleri Odası dijital yayın kanalları aracılığıyla da yurtdışından katılım sağlanmıştır. Odamız Youtube kanalından canlı yayınlanan etkinlikler 4 gün de toplam 1100 kişiye ulaşmıştır.
Gerçekleştirilen etkinlikler sonucunda, gerek davetli konuşmacılar, gerekse de katılımcılar; etkinliklerin kapsam, kalite ve düzeninin dünya standartlarında olduğu ve etkinliğin özelde odamız genelde ise ülkemiz için büyük bir prestij olduğunu belirttiler.

Üst Taraf