İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN SICAK HAVA KOŞULLARINA KARŞI ÖNLEM ALINMASI UYARISI

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN SICAK HAVA KOŞULLARINA KARŞI ÖNLEM ALINMASI UYARISI
  • Güncelleme Tarihi: 05 June 2024
Yaz mevsimi başlamışken ve sıcaklık değerleri 40 dereceyi aşmışken, inşaat işçilerinin çalışma koşulları her zamankinden daha fazla önem kazanmaktadır. Bu koşullar altında çalışmanın işçilerin sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri göz ardı edilemez. Özellikle uzun süre güneş altında çalışmak, sıcak çarpması, dehidratasyon ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, işçilerin sağlığını korumak adına bir dizi önlem alınmasının şart olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle, Meteoroloji Dairesi'nin uyarılarına uyularak, özellikle günün en sıcak saatlerinde (örneğin öğle vakti) çalışmaların durdurulması gerekmektedir. Çalışma saatlerinin daha serin saatlere kaydırılması, işçilere sık sık mola verilmesi ve bol miktarda su tüketmelerinin sağlanması da önemli adımlardır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan, iş sağlığı ve güvenliği yasalarını güncelleyerek bu tür ekstrem hava koşullarında çalışma standartlarını yeniden düzenlemesini talep ediyoruz. Ayrıca, bu koşullarda çalışan işçilere yönelik denetimlerin artırılması ve işverenlerin gerekli tüm önlemleri alması konusunda daha sıkı yönetmelikler getirilmesi gerekmektedir.

İnşaat sektöründe çalışan işçilerin can güvenliğini ve sağlığını korumak, sadece işverenlerin değil, tüm toplumun sorumluluğudur. Bu nedenle, tüm ilgili tarafların bu konuya gereken önemi vermesi ve gerekli önlemleri alması büyük önem taşımaktadır.Dosyalar
oyuncu Uygulamacı Üyelik Tüzüğü
Üst Taraf