TBDY 2018 Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.

TBDY 2018 Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.

TBDY 2018 Eğitim Semineri Gerçekleştirildi.
  • Güncelleme Tarihi: 06 July 2022
İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018- Deprem Etkisi altında Binaların Tasarımı için Esaslar konulu eğitim semineri üyelerin yoğun katılımı ile 02.07.2022 tarihinde tam gün olarak gerçekleşti. İnşaat Mühendisleri Odası dijital yayın organlarında da canlı olarak
yayınlanan eğitim semineri Oda Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nun açılış konuşması ile başladı.
Açılış konuşmasında Başkan Gürkan Yağcıoğlu ülkemizin deprem
bölgesinde bulunduğunu ve yapılan binaların tasarım ve uygulama esaslarının depreme dayanıklı olarak yapıldığını belirtti. Değişen ve gelişen bilim doğrultusunda devamlı araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmalar neticesinde kullanılan mevcut standart ve kuralların revizyona uğradığını belirtti. Başkan Yağcıoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası olarak değişen ve gelişen bu kuralları sürekli takip ederek üyelere ve topluma en yararlı olacak şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasının odanın asli görevleri arasında olduğunu belirtti.
Eğitim semineri Prof. Dr. Ahmet Yakut’un TBDY 2018 Genel Tanıtım ve Kapsamı ile Bölüm 3-4-5: Binaların Değerlendirilmesi ve Tasarımı sunumları ile devam etti. Ardından, Prof. Dr. Erdem Canbay tarafından Bölüm 7: Betonarme Binalarının Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı, Prof Dr. Cem Topkaya tarafından Bölüm 9:Çelik Binalarının Taşıyıcı Sistemlerinin Tasarımı ve Doç. Dr. M. Tolga Yılmaz tarafından Bölüm 16: Deprem Etkisi Altında Temel Zemini ve Temellerin Tasarımı konulu sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlarının ardından İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ve Abdullah Ekinci tarafından sunumu gerçekleştiren hocalara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Üst Taraf