ÜLKEYE YAPILAN YATIRIMLARIN ÖNEM SIRASI ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR.

ÜLKEYE YAPILAN YATIRIMLARIN ÖNEM SIRASI ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR.

 

ÜLKEYE YAPILAN YATIRIMLARIN ÖNEM SIRASI ACİLEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR.
  • Güncelleme Tarihi: 31 March 2019

Değişen iklim koşulları sebebiyle oluşan aşırı yağışların ve neye ne kadar hazırlıklı olup olmadığımızın etkilerini ne yazık ki gün geçtikçe daha bariz yaşıyoruz. Bereket diye adlandırmamız gereken yağışların felaketlere dönüştüğüne bir kez daha tanıklık etmekten başka birşey gelmiyor elimizden.

Yaşanan bu tür olumsuzluklar bizlere,  yatırımların önem sırasını tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Bir an önce ülkenin altyapıları gözden geçirilmeli ve  değişen iklim koşullarına göre mühendislik hesaplarıyla planlanmış, projelendirilmiş şekilde hızlıca iyileştirilmeye başlanmalıdır.

Yakın geçmişte imo olarak adamız için suyun önemli olduğunu ve suyu yönetebilmemiz gerektiğini bunun için de acilen sel riski haritalarını oluşturmamızın ivediliğini  sıkça dile getirdik. Yeterli meteorolojik veri ve ilgili meslek disiplinlerinin çalışmalarıyla oluşacak haritalarımız olması halinde, hangi bölgeye ne kadar su gelebileceğini bilip can/mal kayıplarını minimize edecek önlemler alınabilir.

Talep edilmesi halinde İMO olarak toplumsal fayda odaklı çalışacak her türlü oluşuma gereken katkıyı koymaya hazır olduğumuzu kamuoyuna bir kez daha hatırlatır bu tür olayları bir daha yaşamamak dileğiyle saygılar sunarız.


Üst Taraf