Hakkımızda

  • Güncelleme Tarihi: 10 March 2007
KIBRIS TÜRK MÜHENDiS ve MİMAR ODALARI BİRLİĞİ- KTMMOB
Union of the Chambers of Cyprus Turkish Engineers and Architects
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
( CHAMBER of CIVIL ENGINEERS )
 
03 Aralık 1960 tarihinde kurulan "KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ" ne bağlı ve tüzel kişiliğe sahip bir meslek odası olan "İNޞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI", K.K.T.C. sınırları içinde meslek ve sanatlarını uygulamaya yetkili olan İnşaat Mühendisi ve İnşaat Yüksek Mühendisi ünvanlı kişileri bünyesi içinde barındırmakta ve 2005 yılına kadar K.T.F.D. Kurucu Meclisi"nin yaptıĞı 12/1976 sayı ve 21/4/1976 tarihli yasaya bağlı olarak faaliyet göstermiş, sonrasında KKTC Meclisi'nin yaptıĞı 21/2005 sayı ve 05/07/2005 tarihli yasaya bağlı olarak faaliyet göstermektedir.
 
KTMMOB çatısı altında faaliyet gösteren İnşaat Mühendisi üyelerin 22/03/1969 yılında yapılan Genel Kurul'da alınan karar ile kurulan İnşaat Mühendisleri Odası, ilk yönetim kurulunuda o tarihte seçerek faaliyete geçmiştir. 
 
22/03/1969 yılındaki Genel Kurulda İnşaat Mühendisleri Odasının ilk Başkanı Özdemir Sennaroğlu seçilmiştir. Odanın ilk yönetim kurulu üyeleri ise Yazman Aydemir Yolaş Sayman Zekai MehmetoĞlu  Faal Üye Salim Mirata Odanın asli üyeleri, 21/2005 sayılı yasa'da ve yürürlükteki tüzük ve yönetmeliklerde belirlenen kriterlere sahip eğitim kuruluşundan mezun olmuş kişilerdir.
 
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisleri ve Jeodezi ve Fotogrametri Yüksek Mühendisleri KTMMOB Yetki Kurulu kararı ile İnşaat Mühendisleri Odası'na kayıt edilmekte ve faaliyet göstermektedir.
 
K.K.T.C. uyruĞundaki İnşaat Mühendisleri ve Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisleri , KKTC sınırları içerisindeki mesleki herhangi bir uygulamaya geçebilmek için, odaya kaydolmak ve faal üye olarak her yıl üyelik yükümlülüklerini yerine getirmek  zorundadır. 
 
İnşaat Mühendisleri Odası Vize Bürosu, İnşaat Mühendislerinin hazırladıĞı projelerin mesleki denetimini yapar ve uyulması gereken tüzüklere uygun olarak projeleri kontrol edip vizeler. İnşaat Mühendisleri Odası Vize Bürosu tarafından vize işlemi yapılmayan hiçbir proje KKTC sınırları İçerisinde uygulanamaz.
 
Lefkoşa sanayi bölgesinde, 90'lı yılların ilk yarısında kurulan KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Mehmet Göze (Asi) Yapı Malzemeleri ve Zemin MekaniĞi Laboratuvarı, 2008 yılına kadar sektöre hizmet vermiştir.2008 yılında tamamlanan ana bina inşaatı sonrasında  Yapı Malzemeleri testleri konusunda tam kapasiteye ulaştırılan Laboratubar, İnşaat sektörüne ve talep eden şahıs, kurum, kuruluşlara kamu yararına profesyonel olarak hizmet vermektedir.

 


Üst Taraf