İMO 9. GEOTEKNİK SEMPOZYUMUNDA.

İMO 9. GEOTEKNİK SEMPOZYUMUNDA.

İMO 9. GEOTEKNİK SEMPOZYUMUNDA.
  • Güncelleme Tarihi: 24 November 2023
KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ve beraberindeki İnşaat Mühendisleri Odası 45. Dönem Geoteknik Komitesi üyeleri Doç. Dr. Ayşe Pekrioğlu Balkıs, Ahmet Sönmezler, Yrd. Doç. Dr. Ece Çelik , Yeşim Binarbaşı ve Ahmet Kanan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube ile Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği’nin düzenlediği 9. Geoteknik Sempozyumu’na katıldı.
22 Kasım tarihinde İstanbul Teknik ÜniversitesiSüleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başlayan sempozyumun açılış töreninde İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ana salonda katılımcılara bir konuşma gerçekleştirdi. Yağcıoğlu konuşmasına “Depremin nasıl ve ne biçimde hissettiğimiz ile alakalı zemin önemli bir faktördür. Bu anlamda yoğun bir program ile bu konunun irdelenmesinden büyük mutluluk duymaktayım. Sempozyumun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde başladı. Yağcıoğlu, mühendisler olarak sürekli eğitim ve sempozyumlar düzenlendiğini fakat son depremdeki yıkımlardan çıkan sonucun aslında esas sorunun eğitim eksikliğinden kaynaklanmadığı, sorunun esasının yönetsel ve ahlaki olduğunu vurguladı. Kıbrıs’ta uygulanan mesleki denetimin (vize) öneminden de bahseden Yağcıoğlu, vize sonrası yerinde denetiminde mutlaka uygulanması gerektiğini bunun da projelendirme süreci kadar önemli olduğunu aktardı. Konuşmasının sonunda Yağcıoğlu sempozyuma katılan herkese Kıbrıs’tan selam ve sevgilerini iletti.
Sempozyumun üçüncü günü ise KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Doç.Dr. Nejan Huvaj Sarıhan ile birlikte “ Yapı – Zemin Etkileşimi” konulu ilk oturumda oturum başkanlığı görevini de yürütmüştür.
Bu kapsamda 22 - 24 Kasım tarihlerinde geoteknik araştırma ve modelleme, geoteknik tasarım, geoteknik afet analizi ve sürdürülebilirlik, yapı - zemin etkileşimi ve geoteknik mühendisliğindeki teknolojik gelişmeler konularında 22 farklı oturum ve çok sayıda davetli konuşmacının katılacağı özel oturumlardan oluşan sempozyumun sonunda İnşaat Mühendisleri Odası heyeti adaya geri gelecektir.

Üst Taraf