İMO “HER YÖNÜYLE DEPREM ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

İMO “HER YÖNÜYLE DEPREM ÇALIŞTAYI”NA KATILDI

İMO “HER YÖNÜYLE DEPREM ÇALIŞTAYI”NA KATILDI
  • Güncelleme Tarihi: 14 November 2023
KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ve Genel Sekreter Abdullah Ekinci TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin davetlisi olarak “Her Yönüyle Deprem Çalıştayı”na katıldı. 11 Kasım 2023 tarihinde TMMOB İMO Teoman Öztürk Salonu'nda gerçekleşen çalıştay 6 Şubat 2023'te 7.8 ve 7.5 büyüklüğünde Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem gerçeğini tekrar konuşmak ve bilgi alışverişinde bulunmakamacıyla düzenlenmiştir.
Çalıştayın ilk oturumu TMMOB İMO Ankara Şubesi Başkanı Bülent Tatlı moderatörlüğünde 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde İnşaat Mühendisleri Odası Bölge Temsilcilerinin konuşmaları ve görüş alışverişleri ile başlamıştır. Ardından KTMMOB İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı ve depremde yıkılan binalar ile ilgili hukuksal mücadele veren ailelerin konuşmalarının bulunduğu ikinci oturuma geçilmiştir. Başkan Yağcıoğlu oturum başkanı olarak yaptığı konuşmasına; "yıllardan beri katıldığım, seminer, sempozyum ve çalıştaylar içerisinde başkanlığını yapacağım ikinci oturum benim için çok anlamlıdır. Çünkü burada KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı olarak bulunsamda ben de kendimi adalet arayan ailelerden görüyorum" diye başladı. Ardından ise ülkemiz kafilesini de kaybettiğimiz Adıyaman'daki İsias Hotel ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmalardan bahseden başkan Yağcıoğlu deprem gerçeğine vurgu yaparak ciddiye alınmadan yapılan yapıların ne kadar acı tablolara yol açtığını yakın zamanda hem Türkiye hem Kıbrıs olarak deneyimlediklerini belirtti. Ayrıca yıllardan beri bilimsel anlatımların ve eğitimlerin verildiği fakat artık sorunun net şekilde bilimsel değil yönetsel ve ahlaki olduğunun kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek konuşmasını tamamlamıştır.
Prof. Dr. Erdem Canbay’ın moderatörülüğünü yaptığı 3. Oturumda ise deprem ile ilgili bilimsel gerçeklerin tartışılmasının ardından hukusal süreçler ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı son oturum yapılarak çalıştay başarı ile tamamlanmıştır.

Üst Taraf